Pacifická hřebenovka nebyla vždycky fenoménem jako je dnes. Trasa jako taková tu je už pár desítek let a je to absolutní nádhera, kterou by člověk mohl procházet pořád dokola a dokola. Pojďte si s námi v tomto článku přečíst, jak Pacifická hřebenovka vypadá, a co budete muset vědět, než se rozhodněte do Států vyrazit po svém.
Trasa a délka trasy Pacifické hřebenovky
Pacific Crest Trail (PCT) vede 4 286 kilometrů ve Spojených státech od hranice s Mexikem až po Britskou Kolumbii v Kanadě. Během trasy přes státy Kalifornie, Oregon a Washington se pohybujete od 0 metrů nadmořské výšky až po 4 tisíce metrů nad mořem. Projdete 24 národních lesů, 7 národních parků, pohoří i pouště.
Kolik stojí Pacifická hřebenovka
Na několikaměsíční cestu budete kromě letenky, kvalitního cestovního pojištění, víza a dopravy po USA potřebovat také vybavení, různá povolení, peníze na jídlo a příležitostné ubytování. Měsíční náklady se odhadují kolem 1000 dolarů podle potřeb cestovatele. Náklady na vybavení záleží do velké míry na tom, jestli už vybavení v tuto chvíli máte, nebo si ho budete muset pořizovat. Mnoho lidí však na Pacifickou hřebenovku odjíždí ve chvíli, kdy má „v kapse” minimálně 200 000 Kč. Samozřejmě však záleží, jak moc nároční jste a jak moc jste ochotni za cestu utratit. Vždy můžete cestovat low cost.
Příprava na pacifickou hřebenovku
Většina lidí, kteří absolvovali výšlap přes Pacifickou hřebenovku se shodují v jednom. Mnohdy půlroční cesta není ani tak moc o fyzické kondici, ale především o hlavě. Kvůli hlavě Pacifickou hřebenovku nedokončili i někteří celoživotní sportovci, ale za to někteří jedinci s pár kily navíc jí došli až do konce. Jednoduše nejvíc záleží na tom, jak si to nastavíte v hlavě.
V každém případě je však dobré se na cestu připravit, co nejvíc to jde. Blogů a příběhů o PTC je víc než dost a téměř všechny se věnují tomu, jak se na tuto túru připravit. Mimo zjišťování informací, co všechno vás na stezce může potkat však existují formální záležitosti, které je potřeba při cestě ze zahraničí na Pacifickou hřebenovku vyřešit ještě před odjezdem. Těmi jsou:
- PCT long-distance Permit,
- (nový) pas,
- vízum,
- California Fire Permit,
- Canada PCT Entry Permit,
- letenky do USA,
- cestovní pojištění,
- pojištění v ČR.
Dále byste měli dbát na to, abyste měli našetřeno dostatečné množství peněz a měli s sebou potřebné vybavení. Opět veškeré doporučení, zkušenosti a příběhy najdete na internetu.
Výbava na hřebenovku
Mnoho lidí tráví nad výběrem vybavení obrovské množství času. je potřeba myslet, že celé vybavení na 4-6 měsíců budete táhnout celou dobu na zádech, a proto mimo kvalitu a cenovou relaci vybavení musíte myslet také na hmotnost. Základní vybavení, které by vám však na takovou cestu nemělo chybět najdete níže v seznamu.
- stan,
- spacák,
- karimatka,
- batoh,
- nádoba na vaření,
- vařič,
- zapalovač,
- příbor,
- láhev na vodu (vak na vodu),
- filtr na vodu,
- lékárnička,
- elektronika (telefon, satelitní komunikátor, powerbanka, solární panel, sluchátka, čelovka, nabíječka a další nabíjecí kabely),
- nesmeky,
- bear kanister.
Toto je základní vybavení na cestu mimo oblečení. Samozřejmě byste měli dbát na dostatek termo a nepromokavého oblečení. podle zkušeností ostatních, za 4-6 měsíční cestu Pacifickou hřebenovkou na vlastní kůži okusíte všechny čtyři roční období – od veder a slunečního žáru v poušti, po sněhové závěje v horách. Obzvlášť velkou pozornost byste měli brát na obuv. V případě, že denně nachodíte cca 50 km, je naprosto normální, že jedny boty zničíte za měsíc. Proto je nutné nechat si nové boty posílat přímo na jednotlivé „checking pointy” do civilizace. Také berte na vědomí, že se vám chůzí noha roztáhne a zřejmě také budete mít otok. proto objednávejte obuv o něco větší. Přejeme hodně zdaru a mnoho krásných zážitků.