Průvodce, jak vybrat správnou matraci

Kvalitní postelová matrace nemá dopad jen na kvalitu vašeho spánku, ale  především na vaše zdraví. Mnoho mladých lidí příliš neřeší, kde a na čem se vyspí, a proto pro ně pořízení kvalitní matrace není tak důležité. Každý člověk se však dostane do stavu, kdy si chce pořídit dobrou, zdravotní matraci. Pojďte se s námi podívat na to, jak vybrat správnou matraci do vašeho nového bytu.

Velikosti matrací

Dnes se vyrábí matrace nejrůznějších velikostí. Existují však velikosti, které jsou typické a univerzální. Jedná se o tři rozměry:

  • Matrace 90×200Tento rozměr je typický pro jednolůžko.
  • Matrace 140×200 – Tento rozměr je něco mezi jednolůžkem a dvoulůžkem. Možná už jste slyšeli pojem letiště nebo 1,5 lůžka. Je to perfektní řešení do menších pokojů a dva dospělí lidé nemají jediný problém se vyspat.
  • Matrace 160×200 nebo 180×200 – je rozměr ideální na dostatečně velké dvoulůžko, na kterém se v nouzi bez problému vyspí dva dospělí lidé a nějaké to dítko.

Typy matrací z hlediska materiálů

Pokud máte jasno o velikosti matrace, měli byste se zaměřit na druh materiálu, ze kterého je vyrobeno jádro matrace a na kvalitu provedení. Z jakých typů matrací můžete nejčastěji vybírat?

Pružinová matrace

Pružinové matrace v sobě kombinují pružiny i kvalitní pěny tak, aby vám zaručily maximální pohodlí a zároveň i hlavní výhodu pružinových matrací – vzdušnost a nezaměnitelný pocit. Díky vysoké cirkulaci vzduchu jsou vhodné do vlhkého prostředí, protože drží minimum vlhkosti a lépe vysychají než pěnové matrace. 

Pod pružinovou matraci pořiďte pevný nebo laťkový rošt. Pokud máte lamelový rošt, vyhazovat ho rozhodně nemusíte, poslouží dobře – kvůli němu bude matrace trochu tužší. Rozumět si nebude s polohovacím nebo motorovým roštem.

Zdroj: www.vyspimese.cz

Pěnová matrace

Matrace jsou vyrobeny z PUR pěn různých tvrdosti a vlastností, které jsou sendvičově vrstvené. Je to nejzákladnější typ pěny, který dlouho vydrží. Matrace z HR pěny (studené pěny) kopírují tvar těla a zajišťují rovnoměrnou cirkulaci vzduchu. Matrace z paměťové pěny mění tvrdost v souvislosti s teplotou a je pro tělo nejlepší oporou pro všechny věkové a váhové kategorie. Matrace z bio pěny jsou prodyšné a antibakteriální. 

Zdroj: www.vyspimese.cz

Latexová matrace

Latexové matrace se vyrábí z umělého nebo přírodního kaučuku, přičemž samozřejmě platí, že přírodní kaučuk je pro vlastnosti matrace lepší. K dosažení plného využití elasticity latexu je třeba vhodně zvolit lamelový rošt, který zvyšuje i prodyšnost, která je díky struktuře otevřených buněk latexu vynikající. Latex je anti-mikrobiální a díky odolnosti proti roztočům vhodný pro alergiky.

Zdroj: www.vyspimese.cz

Gelová matrace

Jedná se o matraci, která obsahuje gelovou pěnu. Ta je nejen velmi tvárná a přitom pevná a odolná, ale naše tělo dokáže příjemně ochlazovat. Gel totiž přebytečné teplo absorbuje a ve spolupráci s dalšími materiály ve středu jádra odvádí ven z matrace. Díky tomu během spánku nedochází ke střídavému přehřívání a ochlazování těla.

Tvrdost matrace

Pokud si chcete při spánku dobře odpočinout, je správný stupeň tvrdosti matrace zásadní. Spaní na příliš měkké nebo příliš tvrdé matraci má z dlouhodobého hlediska za následek bolesti zátylku a zad. Takzvaná kompresní tvrdost popisuje tvrdost matrace: Čím je kompresní tvrdost vyšší, tím větší tlak je třeba vyvinout, aby se matrace stlačila. Většina výrobců rozděluje tvrdost matrace do 5 stupňů.

1 Velmi měkká matrace, která je vhodná pro příležitostné přespání, nebo pro osoby s nízkou hmotností.
2Středně měkká matrace, patří k nejrozšířenějším, dobře se přizpůsobí tvaru těla, vhodná pro běžné váhové kategorie.
3Středně tvrdá matrace, vhodná pro ty, kterým vyhovuje matrace poskytující výraznější oporu těla.
4Tvrdá matrace vhodná zejména pro urostlejší postavy.
5Matrace určena pro vyšší váhové kategorie od 120 kg výše.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *