Vši dětské: Jak je poznat a jak se jich zbavit?

Návrat dětí do škol rodičům přináší nejen další povinnosti, ale také strach z onemocnění dítěte. Kromě běžných nemocí jako je rýma, kašel nebo chřipka, se ve školách a školkách mohou velmi rychle šířit vši. Co dělat, když je vaše dítko přinese domů? 

Vši dětské – co to je a jak je poznat?

Mezi druhy vší patří:

 • veš dětská,
 • veš šatní,
 • veš muňka.

Ty, kterou často nacházíme ve vlasech jsou vši dětské. Tyto vši jsou sice nepříjemné, ale nepřenáší žádnou nemoc. Velmi často se vši spojují s nedostatečnou hygienou, což není úplně pravda. Vši vzniklé z důvodu špatné hygieny jsou vši šatní, které se projevují v oblasti třísel a vznikají například při méně časté výměně spodního prádla. 

Kde se berou vši?

Dětská veš se přenáší nejčastěji přímým kontaktem s nakaženou osobou. Velmi často je to právě ve školách či školkách, kde spolu děti hrají hry nebo blízce komunikují. Kromě vlasů můžete veš objevit i v polštáři nebo čepici. 

Jak vypadají vši a jak je poznat od lupů?

První stádium vší jsou hnidy, které se nalepí na pokožku hlavy. Larvy se vylíhnou během sedmi dnů a poté ihned začnou sát krev. Mají bělavé zbarvení o velikosti okolo 1 mm. Pro přežití potřebují trvalý kontakt s hostitelem tzn. člověkem. Bez něj dokáže přežít maximálně dva dny. V dospělé larvy vyrostou zhruba za 12 dní a jejich životní cyklus trvá cca 30 dní. A kolik za tu dobu stihnou naklást vajíček? Samičky zvládnou až 150 vajíček, což už na vaší hlavě nadělá pěknou paseku.

Vši se nejčastěji vyskytují v oblasti uší, týlu a nad čelem. Velmi často si je lidé pletou s lupy, které jsou podobně zbarvené, ale z vlasů je lze snadno dostat pouhým fouknutím. Poté by měla odumřelá kůže spadnout. Oproti tomu vši se ve vlasech pevně drží a když je zmáčknete mezi prsty, prasknou. Nelze je snadno vymýt ani vyčesat. 

Jaké jsou příznaky vší? 

Svědění pokožky hlavy a malé škrábance na hlavě jsou první příznaky, které můžete pozorovat. Kromě toho dochází u člověka k poruchám koncentrace během dne, ale i narušení spánku. Jakmile pocítíte první příznaky, začněte prohledávat vlasy. 

Jak se zbavit vší a hnid?

Ostříhat dohola? Nikoliv. Už nemusíte stříhat dlouhé krásné vlasy vaší holčičky na krátko. Stačí sáhnout po správném přípravku, který vám s odvšivením pomůže. V drogeriích a lékárnách můžete koupit různé přípravky od šamponů, sprejů, přírodních přípravků až po oleje. Nejúčinnější jsou v poslední době přípravky s oleji, které vším zalepí dýchací cesty a udusí je. Veškeré přípravky, které používáte by tedy měly mít olejnaté látky. 

Použití přípravků nepodceňujte a držte se návodu, který u přípravku najdete. Pouhé jedno umytí nestačí. To zabije pouze dospělé larvy, ale nevyvinuté hnidy se mohou po několika dnech opět vylíhnout. Z tohoto důvodu proceduru opakujte po 8 až 10 dnech znovu.

Během léčby vlasy pravidelně vyčesávejte speciálním kartáčem na vši nebo jiným hustým hřebenem. Preventivně doporučujeme odvšivit celou rodinu, vyměnit a ihned vyprat ložní prádlo, případně oblečení, se kterým mohla veš přijít do styku (čepice, trička, mikiny, šátky apod.).

Co pomáhá na vši podomácku aneb co říkají babské rady 

Kromě olejnatých speciálních přípravků z lékáren, můžete vyzkoušet několik věcí, které možná najdete přímo u vás doma. Mezi ty patří například:

 • Tea tree olej a jiné éterické oleje,
 • olej francovka,
 • sádlo nebo rostlinný olej,
 • alkohol např. slivovice, vodka,
 • ocet,
 • zábal ze sádla,
 • žehlička na vlasy,
 • barva na vlasy,
 • konzumace česneku.

Oleje, alkohol, ocet nebo sádlo působí podobné jako olejnaté přípravky. Vytvořte z nich silný zábal a naneste na vlasy rovnoměrně od pokožky až ke konečkům na každý pramen. Zábal nechte na vlasech dítěte působit alespoň hodinu a poté důkladně smyjte. Některé přírodní přípravky mohou na pokožku hlavy působit agresivně, a proto pokud dítě pocítí nepříjemný pocit, neváhejte a smyjte přípravek okamžitě. 

Někteří doporučují využít také žehličku na vlasy, která svým teplem larvy zahubí. Celý proces můžete doplnit zvýšenou konzumací česneku. 

Prevence proti vším

Existuje vůbec nějaká? Pokud se dozvíte, že ve třídě vašeho dítěte má někdo vši, pro jistotu začněte do šamponu přidávat kapku tea tree oleje, myjte vlasy pomocí zábalu z bylin nebo kupte bylinný šampon. Silné aroma údajně vši odpuzuje a snižuje riziko výskytu.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *