Jak na mytí vlasů bez šamponu: Zvolíte mouku, marocký jíl nebo jedlou sodu?

V dnešní době se velice rozmáhá mytí vlasů bez šamponu. Tato metoda se nazývá No Poo, což je zkratka pro No Shampoo. Původně tato metoda vznikla mezi odpůrci chemických látek, kteří se snaží chránit životní prostředí. Metoda se rozrostla takovým způsobem, že dostala i mezi profesionální kadeřníky. Pojďte se s námi podívat, v čem spočívá podstata mytí vlasů bez šamponu, v čem je lepší a jak na to.

Proč říct šamponům ne?

Hlavní důvod, proč byste se měli rozhodnout pro bezšamponovou metodu je vaše zdraví. Klasické šampony, kondicionéry a jiné přípravky na vlasy obsahují mnoho zdraví škodlivých látek jako jsou sulfáty, parabeny, silikony, těžké kovy, umělá barviva a další. Nejen, že umývání vlasů těmito přípravky neprospívá vašemu zdraví, ale také životnímu prostředí.

Co se týče kvality vašich vlasů, i zde má bezšamponová metoda své opodstatnění a my vám hned řekneme proč. Šampon a další chemické přípravky vám vlasy umyjí dokonale. Říkáte si, kde je tedy ten problém? Jde o to, že vám vlasy umyje až píliš dokonale. 

Poznámka: Pokožka hlavy každého člověka přirozeně produkuje sébum. Jedná se o kožní maz, který vlas obalí, chrání ho a vyživuje. Optimální produkce séba vám neumastí vlasy tak, že byste nemohli vyjít mezi lidi. Množství potřebné na výživu vlasů je minimální a na vlasech neviditelné.

Šampon zbaví vlasy i tohoto přirozeného obalu a pokožka se brání. A jak se brání? Tím, že vyprodukuje o to víc séba.  Tudíž dá se říct, že čím víc si vlasy chemickými šampony umýváte, tím víc se vám vlasy mastí. Je to začarovaný kruh.

Výhody No Poo metody

  • Vlasy se vám nebudou tolik mastit.
  • Vlasy budou lesklejší.
  • Vlasy budou pevnější.
  • Vlasy budou mít lepší texturu.
  • Vlasy nebudou neelektrizovat.

No Poo metoda – Jak začít?

Hned v úvodu je potřeba říct, že ne každý zvládne přechod na bezchemické mytí. Jde o to, že ve chvíli, kdy vlasům odepřete šamponové přípravky, budou se chtít vrátit zpět. Vlasům může trvat i několik týdnů než se zbaví všech nečistot a zvyknou si (tzn. začnou produkovat optimální množství mazu). Výsledek v podobě krásných, zdravých vlasů za to ale stojí. Pokud již jste z chemických šamponů přešli alespoň na přírodní šampony, bude pro vás přechod k No Poo metodě jednodušší.

Mytí vlasů žitnou moukou

Ano, opravdu je řeč o žitné mouce, kterou v obchodě koupíte za 30 kč. Jen jedna rada na začátek ー musí to být žitná hladká mouka, rozhodně NE celozrnná. Postup je jednoduchý. Smícháte 1-2 polévkové lžíce žitné mouky s vlažnou vodou, aby se vytvořila kašička. Můžete přidat i pár kapek oleje (arganový, tea tree, levandulový apod.). Směs stačí nanést ke kořínkům vlasů a opláchněte studenou či vlažnou vodou. 

Mytí vlasů jablečným octem

Pro srovnání pH pokožky se doporučuje hlavu opláchnout zředěným jablečným octem (1 polévková lžíce ku litru vlažné vody). Můžete ještě spláchnout vodou, ale nemusíte.

Mytí vlasů marockým jílem

Marocký jíl je na přechod k No Poo metodě o něco lepší řešení. Oproti žitné mouce je o něco dražší, ale je velmi šetrný a uzdraví vlasy během prvních pár umytí. 3 polévkové lžíce marockého jílu stačí smíchat s 5 lžícemi vlažné vody a pár kapek oleje. Opět vytvoříte kašičku a nanášíte ke kořínkům vlasů. Nakonec můžete vlasy opět opláchnout jablečným octem, abyste srovnali pH pokožky.

Mytí vlasů jedlou sodou

Při mytí vlasů jedlou sodou je víc než kdy jindy potřeba, abyste směs opravdu pořádně vymyli, jinak vás bude svědit hlava. Na rozdíl od předchozích dvou alternativ, mix polévkové lžíce jedlé sody a vlažné vody nanesete na celou délku mokrých vlasů, ne pouze ke konečkům. Směs pořádně vmasírujte do vlasů a pokožky a opláchněte vlažnpou vodou. Můžete aplikovat oplach jablečným octem.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *