Co to je ERP systém, jaké má výhody a nevýhody

ERP systém

ERP systém znamená v překladu plánování podnikových zdrojů. Nejjednodušším způsobem, jak definovat ERP, je zamyslet se nad všemi základními procesy probíhajícími uvnitř firmy potřebnými k řízení společnosti. Mezi ně patří finance, personalistika, výroba, logistika a další. ERP pomáhá efektivně řídit všechny tyto procesy dohromady v jednom jediném systému. Uvažujete ve firmě nad zabudováním ERP systému? Pojďte si s námi přečíst, jaké jsou jeho výhody a nevýhody.

Jaké jsou výhody ERP?

Vyšší efektivita

Velmi důležitou výhodou ERP systémů je efektivita. Podobný systém, který prochází několika odděleními, je integrovaný a najdete v něm vše potřebné, co pracovníkům do velké míry usnadňuje práci. Mnoho procesů ve firmě zvládá zautomatizovat, a díky tomu mají zaměstnanci více času na úkoly, které vyžadují větší individuální přístup. Zkráceně řečeno, díky systému ERP zvládnete zautomatizovat klasické opakované obchodní procesy a máte více času na obchodní jednání a zdokonalování produktu. Kvalitní systém vede k:

  • úspoře času,
  • větší přehlednosti,
  • zkrácení dodacích lhůt,
  • vyšší flexibilitě
  • a další.

Lepší interní a externí komunikace a spolupráce

Díky tomu, že ERP systém propojí všechna odvětví do jednoho systému, výrazně zlepší komunikaci a spolupráci jak mezi spolupracovníky a týmy i mezi pracovníky a klienty (zákazníky), případně obchodními partnery. Protože mohou všechna oddělení aktualizovat informace o projektu v reálném čase, velmi výrazně se usnadňuje průběh práce a šetří peníze.

Data v digitální podobě 

Velmi cenná vlastnost ERP systému je, že umožní firmě, aby měla veškerá data digitalizovaná a k tomu na jednom místě (nabízí např. www.moneyerp.com). V tu chvíli se pro podnik stává nenahraditelným datovým centrem, které umožňuje vytváření aktuálních výkazů a lepší plánování. Rovněž může firma na denní bázi monitorovat důležité údaje jako je stav zásob a další údaje o podniku. Na podobnou studnici dat pak může firma navázat dalšími inteligentními systémy, čímž ještě usnadní analýzu a čtení dat.

Právní servis a podpora

Většina ERP systémů je vyvinutá tak, aby pomáhala sledovat a dodržovat nové změny a předpisy průmyslových standardů. Díky tomu budou podniky vždy infomovány o požadavcích a právních specifikací.

Jaké jsou nevýhody ERP?

Ačkoliv výhody systémů ERP nad nevýhodami značně převažují, i tak je zde několik faktorů, nad kterými musíte přemýšlet, pokud uvažujete o zakoupení ERP systému pro vaši firmu.

Vysoké počáteční náklady

Pokud uvažujete o pořízení ERP systému, zřejmě jste si zjišťovali cenové náklady na pořízení. A možná jste tedy zjistili, že to není levný systém. Obzvlášť pokud jej pořizujete on premise (tj. jako software nebo hardware). Mimo samotný systém počítejte s náklady na zavádění a údržbu, školení všech pracovníků a implementaci různých doplňků. Pro rozvrhnutí finančních nákladů v čase doporučujeme uvažovat nad cloudovou formou systému, která je většinou dostupná za měsíční/čtvrtletní/roční předplatné.

Přizpůsobitelnost

Ne každý ERP systém je přesně na míru dané společnosti, a proto je třeba počítat s tím, že bude potřeba věnovat dostatek času tomu, aby se systém individuálně upravil pro konkrétní potřeby společnosti. Až ve chvíli, kdy má ERP systém všechny funkce, které podnik potřebuje, můžeme se bavit o rozumné a výhodné investici.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *