Jak vybrat rošt na postel

Bez správného postelového roštu neuděláte zázrak ani se špičkovou matrací. Postelové rošty jsou neodmyslitelnou součástí našeho každodenního spánku. Spolu s kvalitním ložním rámem a matrací tvoří základ celkového zdraví člověka, pro které je kvalitní a zdravý spánek nezbytný. I zde však máme na výběr z několika druhů a materiálů. Pojďte se s námi podívat, jak vybrat vhodný postelový rošt.

K čemu slouží postelový rošt

Nejlepší řešení je kupovat rošt spolu s novou matrací. Není to však podmínka. Kvalitní postelový rošt prodlouží životnost matrace, odlehčí a rovnoměrně rozloží zátěž, kterou musí nést. Nezbytný se tak stává pro tenké matrace, naopak vysoké matrace (nad 20 cm) zvládnou dost i bez kvalitního roštu (např. s pevnou deskou).

Další velmi důležitou úlohou roštu je zajištění, aby se i ze spodní strany k matraci dostal vzduch a matrace mohla “dýchat”. Tedy když se člověk v noci potí, tak tato vlhkost matraci opustí, a tak se nevytváří prostředí pro plíseň a mikroby.

Dřevěné rošty na postel

Pevné rošty na postel – laťkové

Laťkový rošt je pružný jen minimálně. Sestává z pevných latí, které jsou vyrobeny převážně ze smrkového dřeva nebo z překližky. Najdete však laťky vyrobené i z umělých materiálů. Laťky jsou fixně upevněny do rámové konstrukce postele a zajišťují celkovou stabilitu. Laťkové rošty se doporučují pořídit dětem a dospívajícím, protože jim tužší lůžko pomůže správně tvarovat páteř během růstu.

Nevýhodou laťkových roštů je skutečnost, že nijak nepomáhají matraci s tvárností, což matraci více namáhá. To se pak odráží na její životnosti. Laťkový rošt byste měli volit v případě pěnové a pružinové matrace. Maximální rozsah latěk by neměl být větší než 6 cm. V případě větších mezer může docházet k deformaci matrace.

Lamelové rošty na postel

Lamelové rošty mívají rám a k němu přichycené lamely. Větší počet je výhodnější, protože rošt musí být dostatečně odolný a matrace by se neměly prohýbat. Kvalitní rošt by měl mít alespoň 28 pružných lamel. Lamely mohou být různě široké, v odlišných vzdálenostech od sebe. Vyrábějí se z březového či bukového dřeva nebo z umělých materiálů. Lamely by měly pružit. Je lepší zvolit kvalitnější rošt s větším množstvím pružně uchycených lamel.

Rozměry postelového roštu

Délka roštu musí být stejná jako velikost postele, podle které se rozměry roštu uvádějí. Pokud máte nestandardní postel a matraci vyrobenou na zakázku, je třeba pořídit atypický rošt. Základní rozměry roštů však jsou:

  • Rošt do postele 80×200 cm – do jednolůžka
  • Rošt do postele 90×200 cm – standardní rozměr jednolůžka
  • Rošt do postele 140×200 cm – varianta jednolůžka nebo 2 roštů o rozměru 70 × 200 cm
  • Rošt do postele 160×200 cm – manželské postele složené ve skutečnosti ze dvou roštů 80 × 200 cm
  • Rošt do postele 180×200 cm – manželské postele složené ze dvou roštů 90 × 200 cm

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *